Politica

Simion după discuția cu Veștea: Vrem o reacție din partea președintelui

Președintele AUR George Simion a declarat, după discuția cu Adrian Veștea, că partidul are o ”niște restricții” din partea președintelui Nicușor Dan, și nu poate vota luni seara.

Simion așteaptă un semn și de la președintele Nicușor Dan, dacă îi mai consideră extremiști și dacă îi acceptă la guvernare: ”În spațiul public trebuie lămurite niște lucruri”, nu se poate ca niște oameni care au fost până acum ”paria” să voteze un guvern.

El așteaptă explicații până la ora votului: 21:30.

”Nu am cerut funcții”, ci implementarea soluțiilor despre care AUR vorbește de mult timp.

”E un pas spre normalitate ca al doilea partid să fie consultat. Avem niște restricții din partea președintelui Republicii care ne fac să nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Guvernul Veștea”, a mai spus Simion. 

Totodată, partidul vrea ca ”legile nocive” adoptate de Guvernul Bolojan trebuie ”urgent să fie corectate în Parlament”.

Dacă nu se vor schimba lucrurile, AUR va ”merge mai departe cu procesul de suspendare a președintelui”.

Veștea a fost la AUR împreună cu Sorin Câmpeanu și Bogdan Ivan.

La ieșire, Adrian Veștea a declarat că a discutat chestiuni economice.

După audierile din comisii, social-democratul Marian Neacșu, propus vicepremier și ministru de interne, a declarat că nu are nicio problemă să fie votat guvernul cu sprijinul AUR.

Exit mobile version